Atomowy Głogów

Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów Oddział w Głogowie, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Klub Batalionowy zorganizowali w dniu 01.12.2023 roku spotkanie w ramach cyklu „Śladami kultury i historii Ziemi Głogowskiej” z dr hab. Krzysztofem Kiarszysem  profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Atomowy Głogów. Archeologia magazynów broni jądrowej w  Polsce”. Spotkanie odbyło się w Sali widowiskowej Klubu Batalionowego przy ul. Wojska Polskiego. Profesor Krzysztof Kiarszys przedstawi podsumowanie swoich kilkuletnich  badań, podczas których przeanalizował setki stron archiwalnych dokumentów i raportów sporządzonych przez CIA, NATO oraz służby Układu Warszawskiego, dokumenty wojskowe ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, w tym setki kilometrów kwadratowych odtajnionych zobrazowań satelitarnych, zdjęć lotniczych i pochodnych z lotniczego skanowania laserowego.

Dlaczego ”Atomowy Głogów…. ???? W 1985 roku wprowadzono do Wojska Polskiego samobieżne armaty 2S7 203,2 mm  „Pion”. Uzbrojenie to trafiło do 5 Brygady Artylerii Armat w Głogowie.
W utworzonym dywizjonie artylerii samobieżnej wielkiej mocy były 2 baterie ogniowe (po 4 armaty w każdej baterii). Zestawy „Pion” miały w czasie wojny odegrać rolę nosicieli taktycznej broni jądrowej.  Do działa produkowano różne rodzaje pocisków, w tym co najmniej dwa typy z taktycznymi ładunkami jądrowymi o oznaczeniach 3WB7 oraz 3WB2. Dokumenty archiwalne wskazują na to, że w tajnym „Obiekcie 3002” Armii Radzieckiej w Brzeźnicy-Kolonii na ziemi lubuskiej przechowywano 16 pocisków 3WB7 do armat 2S7. Identyczna liczba sztuk amunicji jest wymieniona w planach operacyjnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1986 roku, zarówno w zaczepnym, jak i obronnym scenariuszu operacji, w której miał brać udział głogowski 11 dywizjon artylerii samobieżnej.